Náměšťskou oborou z Náměště nad Oslavou do Kralic

Lokalita: Náměšť nad Oslavou, okr. Třebíč, kraj Vysočina
Trasa: Od nádraží v Náměšti nad Oslavou po zelené tz ke Schulzovým filtrům a hřišti u řeky, zde se napojit na cyklostezku (souběžně „Kulturní promenádu“) a doleva podél Oslavy ke kamennému mostu, kde se napojíme na žlutou tz (lze po ní jít přes město již od nádraží) a dále na zámek Náměšť nad Oslavou. Dále pokračujeme po žluté tz k silnici č. 355, přejdeme ji a pokračujeme po již neznačené silničce po levé straně sochy sv. Jana Nepomuckého ke vstupu do obory. Zde je vstup se schody, kočárek je nutné přenést. Oborou pokračujeme stále po téže neznačené silničce až ke vstupu do Obory v Kralicích, zde je již branka. Pokračujeme dále po neznačené silnici (ul. Sadová), přejdeme hlavní silnici (Jinošovská) a pokračujeme ulicemi U dvora a Martinská k Památníku Bible kralické a kralické tvrzi (naproti kostelu). A dále Ulicí Jinošovská (souběžně cyklostezka 5181) k ulici Nádražní a na nádraží.
Délka: 7 km
Povrch cesty: asfaltka/chodníky v obcích, štěrková silnička v oboře
Náročnost: kromě stoupání na náměšťský zámek (do kopce) lehká, vesměs po rovině
Náklady: případné vstupy, jízdné na vlak
Možnost občerstvení, odpočinku: Náměšť nad Oslavou, Kralice nad Oslavou
Zajímavosti: Schulzovy biofiltry, kamenný most, zámek Náměšť nad Oslavou, zámecká obora, Památník Bible kralické, Kralická tvrz
Byli jsme zde: srpen 2020
Odkazy:
Zámek Náměšť nad Oslavou 
Památník Bible kralické 
Poznámky: Obora má omezený přístup. Vstup v Náměšti je přes schody, kde je nutné kočárek přenést.

Náměšť nad Oslavou i Kralice nad Oslavou jsou na jedné trati (Brno – Třebíč/Jihlava) a jsou od sebe jednu zastávku. V Náměšti zastavují i rychlíky, v Kralicích jen osobáky.
Výlet jsme zahájili na náměšťském nádraží a vybrali si cestu po zelené turistické značce a potom podél řeky po promenádě. Jednak kvůli procházce podél řeky a potom také kvůli technické zajímavosti Schulzovým biofiltrům, které jsou pozůstatkem bývalé čističky odpadních vod a kromě Náměště jsou v Evropě už jen pouze jedny a to v Anglii. U filtrů je i pěkné dětské hřiště. Potom jsme pokračovali podél řeky k náměšťskému baroknímu mostu se sochami a po žluté tz na zámek. Téměř u zámku byla otevřená boční branka do parku, tak jsme se zde na chvíli zastavili, dá se dojet až k altánku, ze kterého býval dříve pěkný výhled na město, ale teď zde brání ve výhledu vzrostlé stromy. Pak jsme se vrátili zpátky na žlutou (bez kočárku se dá libovolně procházet parkem, je ale dost členitý a se schodišti) a zajeli se podívat na nádvoří zámku. Odtud se dá dostat bezbariérově ještě i do další části parku, do které jinak vedou z přístupové cesty do zámku schody. Na zámku se točila pohádka Kouzelný měšec. Po prohlédnutí zámku a parku jsme pokračovali k hlavní silnici (355), kterou jsme přešli a v blízkosti sochy svatého Jana Nepomuckého se napojili na neznačenou silničku, kterou jsme se dostali k oboře. Zaskočilo nás, že vstup do obory je přes schody/žebřík, naštěstí jsme byli dva, tak jsme kočárek přenesli. A dál pokračovali oborou. Žijí tu daňci a jednoho jsme i zahlédli, ale vzhledem k ochočeným daňkům v oboře Holedná, které máme v Brně a kteří jsou od člověka na pár metrů, to nebyl až takový zážitek. Ve zdejší oboře jsou zvířata daleko plašší. Zajímavý byl také altánek/zámeček, který stál jakoby uprostřed cesty. U něj byly včelí úly. Východ v Kralicích už byl přes branku, takže s kočárkem bez námahy. Obcí jsme dojeli až k pozůstatkům kralické tvrze, kde byla v letech 1578 až 1620 tajná tiskárna Českých bratří, kterou založil biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav a kde se tiskla tzv. Bible kralická. Hned naproti je Památník Bible kralické, od tvrze je do ní bezbariérový (zadní) vstup, ten hlavní je do schodů. Tady jsme šli na prohlídku, Matýska jsme si vzali do ruky, ale šlo by zde jet i s kočárkem, expozice je v jednom sále, potom ještě v suterénu byla výstava věnovaná J.A. Komenskému, tam jsme šli po schodech. Paní průvodkyně nám nejprve krátce něco řekla a potom jsme si to procházeli sami. Bylo to pro nás zajímavé a určitě to stálo za to. Po prohlídce jsme už pak jen došli k nádraží. Cestou nás zaujalo ještě pěkné dětské hřiště u sokolovny.

Fotogalerie zde

Kontakt

Výletníci s.r.o. Brno