Poutní místo Panny Marie Pomocné Mariahilf

Lokalita: Zlaté Hory, okr. Jeseník, Olomoucký kraj
Trasa: pouze po poutním areálu (cca 0,5 km), možné putovat od odbočky ze silnice 445 (na mapách zde vypadá odstavná plocha, ale vyzkoušeno nemáme) k poutnímu místu po příjezdové silnici (1,7 km cesta tam)
Délka: cca 0,5 km/ 1,7 km v jednom směru
Povrch cesty: asfaltka (pouze cesta k posvátné studánce lesní)
Náročnost: po areálu lehká, delší cesta od silnice je do kopce
Náklady:
Možnost občerstvení, odpočinku: lavičky v areálu, u poutního domu prodejna suvenýrů s drobným občerstvením, restaurace v obci Zlaté Hory (cca 7 km)
Zajímavosti: poutní místo, křížová cesta
Byli jsme zde: srpen 2021
Odkazy: https://www.mariahilf.eu
Poznámky:

 

Poutní místo Mariahilf je nádherné klidné místo v lesích (poslední dobou bohužel těžce zkoušených kůrovcovou kalamitou) s pohnutou historií. Počátky poutního místa sahají do doby třicetileté války, kdy na horu utekla před švédskými vojáky žena místního řezníka Anna Tannheiserová, která čekala miminko a zde na ni osamělou přišly porodní bolesti. V tísni úpěnlivě prosila Boha o pomoc a Pannu Marii o přímluvu. Narodil se jí zdravý syn, se kterým se mohla zakrátko vrátit domů. Chlapec prožil pěkný život a stal se váženým radním. Po jeho smrti nechala jeho dcera na poděkování zhotovit obraz Bohorodičky a zavěsit jej na staré jedli v místě, kde se její otec narodil. K obrázku začali později putovat poutníci a byli vyslýcháni, později zde byla zbudovaná kaple a ještě později kostel a místo se stalo významným poutním místem. Před druhou světovou válkou se odhadoval počet poutníků na 80 000 ročně. Za komunismu bylo místo zlikvidováno a kostel v roce 1973 srovnán se zemí. V roce 1990 se započalo s přípravami na obnovu poutního místa a kostel byl znovu posvěcen v roce 1995. Panna Maria je zde uctívána jako ochránkyně nenarozeného života a přichází sem k Panně Marii zejména těhotné maminky, zvláště pak ty, které prožívají těžkosti a komplikace v těhotenství a také bezdětné páry marně toužící po miminku. V předsíňce kostela je nástěnka s poděkováními a fotkami šťastně narozených dětí.
Když jsme někde poblíž, rádi se tu stavujeme. Musím teda říct, že vždycky vyjedeme až na parkoviště u kostela, snad jen jednou jsme šli pěšky od autobusu, ale to jsme jím i přijeli. Kromě poutního kostela, v jehož ambitech je i křížová cesta a různé vývěsky s informacemi a fotkami poutního místa, je pod parkovištěm v lese studánka, jediné místo, které zůstalo z původního poutního areálu. Z parkoviště tam vedou schody, ale s kočárkem se sem dá dojet lesní cestou, která začíná poblíž vstupu do ambitů. Nahoře nad silnicí v lese je ještě i kapličková křížová cesta, ale tu jsme si nikdy neprocházeli, takže její případnou sjízdnost s kočárkem netuším, ale spíš bych tipovala, že sjízdná nebude. Nad kostelem je poutní dům, ve kterém jsou přístupné toalety a stánek se suvenýry, kde lze koupit i drobné občerstvení.

 

Fotogalerie zde
 

 

Kontakt

Výletníci s.r.o. Brno