Třešťské betlémy

Lokalita: Třešť, Vysočina

Trasa: Muzeum Vysočiny a Expozice spolku přátel betlémů v Třešti v Schumpeterově domě a dále libovolně podle mapky

Délka: 0-? km

Povrch cesty: chodníky

Náročnost: záleží na zvolené trase, je ale potřeba počítat se schody a s různými podmínkami v jednotlivých domácnostech (v 1 člověku by byla naše trasa absolvovatelná s tím, že by se kočárek nechal v předsíňce expozice, jinak se všude dalo projet)

Náklady: vstupné do muzea podle ceníku, do expozice spolku betlémářů je vstup dobrovolný

Možnost občerstvení, odpočinku: restaurace ve městě

Zajímavosti: třešťské betlémy

Byli jsme zde: leden 2020

Odkazy:

 Třešťské betlémy  

Spolek přátel betlémů v Třešti 

Muzeum Vysočiny

Tipy na to, co jiného v Třešti

Poznámky:

 

 

Malebná krajinka, zelené pastviny s bílými ovečkami, barevné figurky, vodník sedící u rybníku, zámek z pohádky, klapající mlýn, skaliska, hory a údolí, ... Nádherná díla, pastva pro oči a pohlazení pro duši unavenou zimní bezsněhou šedí všude okolo (hlavně ve velkoměstě) - to všechno a ještě víc jsou třešťské betlémy. V třešti je betlémářská tradice (stará více než 200 let) stále živá. V tom je Třešť vyjímečná nejen v ČR, ale i v Evropě. Stále zde žije a tvoří mnoho betlémářských rodů. Některé z nich ve vánočním období (26.12.-2.2.) otevírají dveře svých domů, kde vítají návštěvníky přicházející obdivovat betlémy. V létě na začátku července v Třešti probíhá „Dřevořezání“, kde se scházejí betlémáři a tvoří přímo mezi lidmi. Z figurek vzniklých při dřevořezání od roku 2002 vzniká betlém v expozici spolku betlémářů. A vznikl také velký dřevěný betlém umístěný vedle hlavní silnice kousek od zámku.

 

My jsme do města betlémů (jak bývá Třešť právem nazývána) zajeli začátkem ledna, poté co jsme se uzdravili z „vánočních viróz“. Upřímně jsem trochu měla strach, jestli se děcka nebudou nudit, když se budou muset „jen“ dívat a ne to „vzít do svých rukou“, ale zbytečně. Zvládli jsme nakonec navštívit jen expozici spolku betlémářů a betlém ve firmě Podzimek a synové, ale i tak to bylo moc krásné.

 

Funguje to tak, že v TIC v Schumpeterově domě je kromě informačního centra také muzeum, jež je součástí Muzea Vysočiny, kde je mimo jiného i expozice třešťských betlémů a tam se platí vstupné do muzea. Muzeum je do schodů v 1. patře (takže kočárek by bylo potřeba vynést) Jestli si to dobře pamatuju (byli jsme tam s manželem ještě bez dětí cca před 8 lety), tam jsou nejstarší třešťské betlémy, dílem ještě papírové. A potom (průchodem do dvora) je stálá expozice Spolku přátel betlémů. Uvnitř je potřeba překonat taky nějaké schody, ale není jich tolik a nebo lze nechat kočárek buď venku nebo pod schody v předsíňce a dítko si vzít do ruky, expozice je ve 2 místnostech a předsíňce, takže to není daleko. Vstupné sem je dobrovolné. V první místnosti je velký betlém s pohyblivými prvky, které se našim dětem moc líbily. Ve druhé je betlém, který vzniká postupně při dřevořezání. Paní zde byla moc ochotná, dětem přisunula židle, abychom je nemuseli držet a dobře viděly, ukazovala nám zajímavé figurky a pověděla nám o betlémech a jejich zvláštnostech. Zajímavé je, že ať v muzeu, tak v domácnostech se betlémy staví každý rok pokaždé jinak a stále se vymýšlejí „zlepšováky“, takže žádný rok nejsou vlastně stejné. To se mi na tom také líbí, že je to stále „živé“.

 

Dále jsou vystavovány betlémy přímo v domácnostech betlémářů, spojuje je tzv. „Betlémská cesta městem“, plánek si může člověk vyzvednout v expozici nebo muzeu nebo lze stáhnout zde. Betlém je také v kostele sv. Kateřiny (kousek od muzea) My jsme pak už stihli jen betlém ve firmě Podzimek a synové (s kočárkem v pohodě přístupné, ani jsme nemuseli nikde zvonit) a na jeden jsme se nedozvonili a pak začalo jedno dítě otravovat, že už chce domů a má hlad a stejně bylo rozumné se dát na cestu zpět, tak už jsme toho víc neobcházeli.

 

Od roku 2008 je součástí „Betlémské cesty“ také výstava v Jindřišské věži v Praze. Tam jsme ovšem nebyli.

 

Na nástěnce v informačním centru jsem také zahlédla letáček o "Ježíškově cestě městem" pro děti. Podle popisu by si děti měly vyzvednout v infocentru zápisníček (lze i stáhnout v odkazu) a po městě jsou stanoviště s různými úkoly za jejichž splnění (a vyplnění v zápisníčku) by měly dostat odměnu. Akce by měla trvat do 2.2.2020, my jsme kvůli času (přijeli jsme až odpoledne po 15h) ani nezkoušeli, ale přijet už dopoledne, tak by to mohlo (podle mě) být pro děti příjemné zpestření.

 

Jinak Třešť je sympatické město s krásným okolím, my jsme tu byli dvakrát v létě na dovolené (některé výlety jsem tu už popsala), takže i jindy než o Vánocích je tu co dělat :-)

 

Fotogalerie zde.

 

Kontakt

Výletníci s.r.o. Brno