Ke svaté Zdislavě do Jablonného v Podještědí

Trasa: Jablonné v Podještědí, bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy, po zelené tz k rozcestníku Markvartický rybník, dále po neznačené cestě kolem Zdislaviny studánky na parkoviště pod Lemberkem, dále po cyklostezce 241 k Lemberku (před ním podle šipky zahnout k zámku - po žluté tz, cyklostezka vede bokem) a zpět

Délka: 7 km (tam i zpět)

Povrch cesty: asfaltka, lesní cesta

Náročnost: kromě poslední části od parkoviště k Lemberku (ta je do kopce) po rovince

Náklady: cesta

Možnost občerstvení, odpočinku: restaurace na náměstí v Jablonném, voda a posezení u studánky

Zajímavosti: bazilika s hrobem sv. Zdislavy, kaplička se studánkou v lese, zámek

Byli jsme zde: červenec 2015

Odkazy: farnost a poutní místo Jablonné v Podještědí: www.zdislava.cz

zámek Lemberk: www.zamek-lemberk.cz

Poznámky:

 

 

Svatá Zdislava, občansky Zdislava z Lemberka, manželka šlechtice Havla z rodu Markvarticů žila ve 13. stol. Narodila se v Křižanově na Moravě kolem r. 1215. Její otec byl pánem na Veveří a je pohřben v brněnském mnoritském kostele.  Asi v 15-ti letech se provdala za Havla z Lemberka a odstěhovala se do Jablonného v Podještědí. Měla s ním 3 děti. Byla známá svou dobrosrdečností a starostí o své poddané, zvlášť nemocné. Zakládala také kostely a kláštery. Především ale milovala Pána Boha, svého manžela a svou rodinu, proto byla také prohlášena za svatou (to znamená, že žila dobrý život, který došel naplňění u Boha) a je patronkou rodin.

 

Proto jsme se za ní jako rodina vypravili, abysme jí svěřili naše záležitosti.

Do Jablonného jsme přijeli autem a zaparkovali na náměstí. Odtud jsme došli kousek do baziliky, kde jsme šli na mši svatou. O víkendech bývá v 10h, ale je lepší si to vždycky radši ověřit na webových stránkách farnosti. Měli jsme zrovna štěstí, že byly křtiny a bylo tam víc lidí s malými dětmi, takže se tam naše extra rozdivočená Verunka se svým "povídáním", boucháním a mrčením líp "ztrácela". V kostele je vlevo boční oltář s lebkou sv. Zdislavy a mříží s dírou v podlaze, přes níž jde vidět do krypty na truhlu s jejími ostatky (ty vidět nejsou). Po mši jsme se v dobré víře, že se Verunka trochu prospí, vydali s kočárkem na zámek Lemberk, kde (tehdy to byl ještě hrad) Zdislava za svého života žila. Verunka usla, ovšem zanedlouho ji jiní hluční turisté zase probudili, takže jsme si moc nepomohli. Od kostela (rozcestník je na náměstí) jsme šli doprava po zelené turistické značce. Hned za kostelem vede sice po schodech, ale jde v pohodě objet po silnici. Potom jsme pokračovali městem (celkem dlouho, cca 20 min) k Markvartickému rybníku, kde jsme najeli na lesní cestu, po které jsme za chvilku došli k Zdislavině studánce. Voda je pitná, místní sem chodí pro vodu ve velkém. Nabrali jsme si také a pokračovali dál údolíčkem k parkovišti. Podle mapy před ním měl být velký rybník, ale je vypuštěný. Překvapilo nás, že parkoviště bylo neplacené. Pokud by chtěl člověk jet jen ke studánce a na Lemberk, dá se určitě zaparkovat zde. Od parkoviště jsme se vydali do kopce na Lemberk po cyklostezce, z ní se potom schází na žlutou tz, ale ani jsme si toho nevšimli, protože na rozcestí byla jasná šipka k zámku. Tam jsme si prohlédli nádvoří a vydali se stejnou cestou zpátky.

 

Fotogalerie: Ke svaté Zdislavě do Jablonného v Podještědí

Kontakt

Výletníci s.r.o. Brno